DERNEĞİMİZİN 2015 YILI FAALİYET RAPORU

mustafa 7 Şubat 2016 0
2015  YILI ORTAKLAR ÖĞRETMEN OKULLULAR (ADABELENLİLER) DERNEĞİ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

  KURU FASULYE PİLAV GÜNÜMÜZDE OKULUMUZDAYDIK

 Öğretmen okullarının kuruluş yıldönümlerini kutlamak amacıyla her yılın mart  ayı içinde derneğimizin düzenlediği kuru fasulye pilav günümüzde  bin civarında mezunumuz okulumuzda buluştu. Bu  etkinliğimize Germencik Kaymakamımız, Germencik ve Söke Belediyelerimiz destek verdiler. Yemek malzemelerinin derneğimizce karşılandığı bu günde, yemeğin pişirilmesi ve sunulması   okul yönetiminin destekleriyle oldu.     Ali çakır arkadaşımız  ekibiyle müzik katkısı verirken , Mezunlarımız Cevat TuranErbay Aydemir ve Hasan Erdoğan da türküleriyle katkı koydular., Yine her zaman olduğu gibi    Işıltan Uşaklıgil akordeonuyla aramızdaydı.

DANIŞTAYA AÇTIĞIMIZ YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASINDA KARAR VERİLDİ

 Ülkemizde  nitelikli öğretmen yetiştirme  sürecini milli eğitim bakanlığı tarafından 2014 yılı Haziran ayında  sonlandırılmasına karşı Danıştaya açtığımız yürütmeyi durdurma davası  sonuçlandı. Kararın 3. Sayfasında Anadolu Öğretmen Liselerinin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin dayanak yasalara aykırılığı belirtilmiş ve yürütmeyi durdurma talebimizin kabulü gerekir denmiş olmasına rağmen oy çokluğu ile  red kararı verilmiştir.

GERMENCİK KAYMAKAMLIĞINA ZİYARETİMİZ

Germencik’teki kaymakamlık görevine yeni başlayan Ayhan IŞIK  beyi  derneğimiz yönetimi adına ziyaret ettik ve görevinde başarılar diledik.Kaymakamımıza  derneğimizin sosyal ve kültürel faaliyetleri hakkında bilgi verdik .  

PAMUKKALE TERMAL GEZİMİZ

28 Şubat-1 Mart günlerini kapsayan  geziyi  dernek adına düzenledik.Bu gezi  İzmir’den,Salihli’den,Denizli’den ,Aydın’dan katılan  arkadaşlarımıza  termal otelden faydalanma yanında , Pamukkale’ deki doğal güzellikleri görme fırsatı verdi.

 BURSİYERLERİMİZLE  KAHVALTI BULUŞMASI

Derneğimizin  öncülüğünde adabelenli ve adabelen dostlarının burs katkılarını verdiğimiz İzmir’de okuyan  üniversiteli bursiyerlerimizle 8 Mart 2015 günü  yaptığımız kahvaltı ya öğrencilerimiz yanında burs verenlerimizden bazıları da katıldılar.  

ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PANELİNE KATILDIK

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda ‘’Öğretmen Okullarının Önemi’’ konulu paneli sundu. Konuşmacılardan ikisi Adabelen dergisi yazarlarından  Köy Enstitülü Eğitimci Rıza Yetim ve Eğitimci Ali Kaya idi. .Panele katılan dernek yöneticilerimizde konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

 CAN RADYODA  ÖĞRETMENLİK KONUŞULDU

Öğretmen okullarının 167. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yapılan etkilikler çerçevesinde  derneğimizin öncülüğünde düzenlediğimiz radyo programına okulumuz mezunlarından  Faik AY ,Dergi yönetmenimiz İsmail TUNA,Dernek başkanımız Mustafa ÖZMEN ve Gökçeada Atatürk ilk öğretmen okulu mezunları adına İzzet TUNCER katıldılar.

  YKKED nin Isparta’daki 5.Akdeniz buluşmasına katıldık

YKKED şubeleri, son beş yıldan beri  her sonbaharda  “eğitim-kültür okulu” işlevi gören “Akdeniz Buluşmaları” düzenliyor.  16-18 Ekim 2015 tarihlerinde YKKED-Isparta Şubesinin düzenlediği “5. Akdeniz Buluşması”  büyük bir coşku ve katılımla gerçekleşti. Ortaklar öğretmen okullular(Adabelenliler) dernek başkanı Mustafa Özmen’inde katıldı.      

  1969 mezunlarımız 2016 da Kuşadası’nda buluştular

     Geleneksel buluşmalarını Kuşadası’nda yapan 1969 mezunlarımızdan yaklaşık 70 kişi, Cuma Esentürk arkadaşımızın çağrısıyla 16 Ocak 2016 günü Kuşadası’nda bir araya geldiler. Kardeşlik ve arkadaşlık duygularının pekiştirildiği gecede eğlenmek de onların en doğal haklarıydı. Derneğimizin Salihli temsilcisi İzzet Yılmaz, Nazilli temsilcisi Nazmi Ürer, Germencik temsilcisi Hayri Altay, Karacasu temsilcisi Tevfik Kemikler, Foça temsilcisi Ayla Aksoy, Torbalı temsilcisi İbrahim Çakır da toplantıya katılanlar arasındaydılar. Dileğimiz gelecek yıllarda da bu buluşmaların sürmesidir.

     Okulumuzun 1976 mezunları Akyaka’da buluştular:

Öğretmen okullarının kapatıldığı yılların öğretmen ruhlu Adabelenlileriydi  onlar. “Öğretmenlik hakkımız!” deyip ilk boykotları yapanlar, ilk sürgünleri yaşayanlar, kardeşliği ve dostluğu, o sıcak günlerde verdikleri mücadelelerle başlatanlar onlardı. 16 Ocak’ta Akyaka’da bir kez daha buluşarak o zamanki dostluklarını perçinlediler. Gecenin düzenleyicisi Necla Oğul ve Gürel Dereli‘ydi.. Geceyi sahiplenen 80 dolayında Adabelenli oldu. Gece boyu arkadaşlık ve dostluk duyguları ile kucaklaştılar, coştular ve eğlendiler. Derneğimizi unutmadılar. Burs sistemimize bir öğrencilik burs katkısı da sağladılar.

   “KAYADAN KOPMADIK” belgeseli Fethiye’de gösterildi

     Derneğimizin Fethiye Temsilciliği’nin düzenlediği belgesel film gösterimi Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Yönetmenliğini Dernek Üyemiz ve Dergimiz Yazarı Av. Sabri Kuşkonmaz’ın yaptığı belgesel filmin konusu: “Karamanoğlu Yörükleri başta olmak üzere, Anadolu Yörüklerinin Anadolu’dan Balkanlara, Balkanlar’dan Anadolu’ya 550 yıllık kesintisiz dil ve kültür yolculuğu”ydu.     Aydın Büyükşehir belediye  başkanlığına  dilekçemiz 19 mart 2016 günü okulumuzda yapacağımız aydın Büyükşehir etkinlikte detek hizmet alabilmek için belediye başkanlığına YKKED ile ortak hazırladığımız bir dilekçe verdik.

     İzmir Kent Konseyi seçimlerine katıldık

İzmir kent konseyi başkanlık ve yürütme kurulu üyelikleri seçimlerine katıldık. Dernek Üyemiz ve dergimiz yazarı olan YKKED Genel Başkanı Kemal Kocabaş’ın başkan adayı olduğu seçimlerde dernek olarak arkadaşımızın yanındaydık.       İzmir Kent Konseyi’ne sivil toplum kuruluşları kategorisinde üye olan derneğimizi Dernek Başkanımız Mustafa Özmen temsil etti

Bursiyerlerimizle kahvaltıda buluştuk: 

Derneğimizin yönlendirme yetkisini kullandığı burs sistemimiz gereği İzmir’deki burslu üniversite öğrencilerimizin bazıları ile burs verenlerimizin bir kısmının buluşturduğumuz geleneksel kahvaltımızı gerçekleştirdik. Sevgi ve saygının ana menü olduğu kahvaltıda, Adabelen Dergimiz yazarlarından Osman Gökçe, Bekir Özgen ve Rıza Yetim kitaplarını, katılan öğrencilerimize hediye ederek onları mutlu ettiler. Yazarlarımızın gençlerimize kitaplarını armağan etmeleri hepimizi sevindirdi. Yine derneğimiz üyesi Işıltan Uşaklıgil,  akordeonu ile en güzel şarkılarını seslendirerek kahvaltımıza ayrı bir renk kattı. Kahvaltımıza katılan tüm öğrencilerimize, yazarlarımıza, dostlara ve özellikle kahvaltıya maddi destek de veren Mehmet Boran arkadaşımıza içten teşekkürler ediyoruz.

    1975 mezunlarımız Çeşme’de buluştular

0kulumuz 1975 mezunlarının geleneksel buluşması bu yıl 14 Kasımda İzmir Çeşme Öğretmen Evi’nde oldu. Yaklaşık yüz Adabelenli anılarını başka kıyılara göndermeden kardeşliği, dostluğu ve arkadaşlığı bu güzel gecede bir kez daha pekiştirdiler, perçinlediler.      Düzenleyiciliğini dernek yöneticilerimizden Cezmi Dikmen’in yaptığı buluşmaya öğretmenlerimizden Hüseyin Tankuş ve Serpil Tankuş ile birlikte Dernek başkanımız Mustafa Özmen, İzmir temsilcilerimizden Vildan Uyar, Mehmet Kozanoğlu ve Müjdat Sezen’de katıldı. Ayrıca Fethiye temsilcimiz Abdullah Taşçıoğlu, Alaşehir temsilcimiz Ahmet Gülsün, Aydın temsilcimiz Adem Çataloğlu da gecemize katkı verenler içindeydiler. Yönlendirme yetkisi derneğimizde olan Burs sistemimize arkadaşlarımızdan Hafize Şen bir öğrenci, Mustafa Kurkur bir öğrenci, Rukiye Sarı bir öğrencilik katkılarını koyarken, geceye katılan tüm arkadaşlar 1975’liler adına bir öğrencilik katkı oluşturdular. Gecede derneğimizin yayın organı Adabelen Dergimizin 36. sayısı arkadaşlarımıza ulaştırıldı 1975’li arkadaşlarımıza 4 öğrencilik burs katkıları için yürekten teşekkür ediyoruz.    38.24 Kasım Öğretmenler Günümüz için iki etkinliğe katıldık:      24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle Bornova ADD şubesinin düzenlediği toplantıya katılan dernek yönetimimiz, daha sonra YKKED’nin düzenlediği köy enstitülü öğretmenlere onur plaketi törenine katıldı.

    Devrim Şehidimiz KUBİLAY’ı anmak için CAN RADYO’daydık:

Derneğimizin öncülüğünde 25 Aralık 2015 Cuma günü Can Radyo’da gerçekleşen “Devrim şehidimiz, Öğretmen Kubilay “ konulu programa Dernek Başkanımız Mustafa Özmen, Eğitimci-tarihçi Aytekin Sözen ve Bayraklı ADD kurucu başkanı Emekli Öğretmen Şükran Kaçmaz katıldı.

    Aydın’da yaşayan Adabelenliler kahvaltıda buluştular:

Derneğimizin Aydın temsilcileri Adem Çataloğlu ve Dündar Bağcı’nın birlikte düzenledikleri geleneksel kahvaltıların ikincisi 28 Kasım Cumartesi günü Aydın-Aytepe Sosyal Tesislerinde yapıldı. Şiddetli yağmura rağmen Adabelenli arkadaşlarımızın katılımı örgütlülük bilincinin net bir göstergesiydi.

    Dergimiz Adabelen’in yazarları Aydın’da buluştular:

Adabelenlilerin 14 yıldır ses bayrağı olan Dergimiz Adabelen’e yaşam veren yazarlarımızın geleneksel buluşması Aydınlı Adabelenlilerin Kahvaltısından sonra yine Aydın’da gerçekleşti. İzmir’den, Aydından, Denizli’den, Muğla’dan gelen yazarlarımız dergimizin önemi ve niteliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.      Toplantı yerinin sağlanmasına yardımcı olan derneğimiz Aydın Temsilcimiz Adem Çataloğlu’na, toplantıyı yöneten dergimiz editörü İsmail Tuna ‘ya ve tüm yazarlarımıza dernek yönetimi olarak yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

   Üniversiteli 55 öğrencimize burs veriyoruz:

Derneğimizce yönlendirilen burs sistemimize bu yıl rekor bir katkı yapıldı. Adabelenli ve Adabelen dostu arkadaşlarımızın katkılarıyla 2015-2016 öğretim yılında başvuru koşullarına uyan 55 üniversiteli öğrencimize sekiz ay boyunca sürecek bursları ödenmeye başlandı. Burs sistemimize katkı koyan tüm yardımsever dostlarımıza, dernek ve burs alan öğrencilerimiz adına en içten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

     İzmir-Bayraklı Belediye Başkanımızı ziyaret ettik:

Bayraklı Belediyesi Dernekler Masası’nın programı çerçevesinde Belediye Başkanımız Hasan Karabağ‘a derneğimizin halk eğitim projesi hakkında bilgi verdik. ”Bayraklı Höyüğü (Smyrna) Ortamında Bütünsel Eğitim” adlı projeyi Dernek Başkanımız Mustafa Özmen ve dernek üyemiz Hüseyin Yaşar hazırladılar.

      Derneğimize kitap bağışı yapıldı:

      Adabelen Dergimizin yazarlarından Rıza Yetim “Ateşle Su Arasında” adlı öykü kitabından 150 adet derneğimize bağışlamıştır. Kitapların 50 adedi derneğimizin eski bursiyerlerinden Şırnak‘ta görev yapan öğretmen kardeşimiz Ersin Taylan aracılığıyla Şırnak-Güçlükonak Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerine gönderilmiştir. Kitapların 40 tanesi de Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi/Ortaklar Fen Lisesi kütüphanesine bağışlanmıştır.       Rıza Yetim Öğretmenimize yürekten teşekkür ediyoruz….  

Leave A Response »